ZA NAMI 6. FESTIWAL FILMOTEKI SZKOLNEJ W WARSZAWIE

Za nami kolejny Festiwal Filmoteki Szkolnej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Warsztaty, pokazy filmowe, debaty, spotkania z ekspertami, a nawet gra filmowa – program festiwalu nie mógłby być bardziej napięty. Uczniowie Bańkowski Patryk, kl. 1 A (Nowe Media), Tomczak Filip, kl. 1 A (Nowe Media) i Błotny Piotr, kl. 3 A – mieli niebywałą okazję porozmawiać osobiście z Maciejem Marczewskim o swojej realizacji filmowej „Zaginiona” (zobacz film >> Zaginiona), a także czekamy na opinię Kaji Klimek, która współprowadzi program „Weekendowego Magazynu Filmowego” w TVP.

IMG_1570

IMG_1564

IMG_1563

IMG_1551

IMG_1549

IMG_1548

Zobacz relację na FB Filmoteki Szkolnej >> zdjęcia

Spotkania z ekspertami:

festiwal_filmoteki_szkolnej_2015d.cudny_73

Maciej Marczewski
Absolwent wydziału aktorskiego na Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwent programu fabularnego dla reżyserów STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy. Autor sce­nariusza i reżyser filmu „Gry” pokazywanego na kilkunastu festiwalach w kraju i na świecie. Laureat nagrody dla najlepszego reżysera na międzynarodowym fe­stiwalu filmowym w Walencji „La Cabina”. Jako aktor wystąpił w ponad 25 fil­mach. Wykładowca w Szkole Wajdy na programie edukacyjnym dla scenarzystów SCRIPT.
maxresdefault

Kaja Klimek
Pochodzi z Tarnowskich Gór, ale tak naprawdę mieszka w Internecie. W realu, czyli w KPSC UJ w Krakowie, przygotowuje pracę doktorską na temat remiksu w kulturze popularnej. Po godzinach bywa tłumaczką filmów i publicystką po­pkulturową. Za to ostatnie dwa razy wyróżniono ją w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka (w 2011 i 2012 roku). Jest współ­prowadzącą „Weekendowego Magazynu Filmowego” w TVP.

Magda Bryll
Absolwentka kierunku Animacja na Łódzkiej Filmówce. Przygodę z filmem ani­mowanym rozpoczęła w wieku 15 lat, kiedy to po raz pierwszy wzięła udział w warsztatach animacji poklatkowej. Po studiach pracowała przy filmach takich jak Piotruś i Wilk (Oscar 2008), Miasto Płynie, Treser Żuków, Latająca Maszyna, Ziegenort. Od czterech lat skupia się na organizacji warsztatów animacji dla dzieci i młodzieży. Pod jej opieką animatorzy-amatorzy stworzyli blisko 100 krótkich filmów w różnych technikach.

Magdalena Czerwińska
Aktorka filmowa i teatralna, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 2009 roku została nagrodzona Flisakiem, jedną z najważniejszych nagród Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, za rolę w filmie Demakijaż (2009) oraz za rolę w filmie Kret (2011). Wcieliła się w postać Anny Religi w filmie „Bogowie”. Jest ambasadorką kampanii społecznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Skrytykuj!” promującej świadomą dysku­sję o kinie wśród młodzieży.

Sebastian Fabijański
Aktor, studiuje w Akademii Teatralnej w Warszawie. Popularność przyniosły mu role w serialach „Tancerze” i „Misja Afganistan”. Na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał nagrodę za najlepszy profesjonalny debiut aktorski za fil­my „Jeziorak” i „Miasto’44”. Jest ambasadorem kampanii społecznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Skrytykuj!” promującej świadomą dyskusję o kinie wśród młodzieży.

Krzysztof Hejke
Fotografik i operator. Absolwent Instytutu Fotografii Artystycznej w Pradze (1990) i Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1991). W 2004 r. otrzy­mał tytuł profesora zwyczajnego. Od 2012 r. jest członkiem Senatu PWSFTviT w Łodzi. Wykłada w PWSFTviT (na Wydziale Operatorskim i Reżyserii), współ­pracuje z Polską Agencją Prasową i kilkunastoma tytułami prasowymi, m.in z ma­gazynem National Geographic.

Błażej Hrapkowicz
Krytyk filmowy, kulturoznawca, absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikuje w Kinie, Dwutygodniku, na Filmwebie. Prowadzi audycję „Hrapkowidz” w Programie Czwartym Polskiego Radia. Współautor publikacji „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej” (pod redak­cją Jakuba Bożka) i „Wunderkamera. Kino Terry’ego Williama” (pod redakcją Kuby Mikurdy). W 2010 był nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”. W 2014 roku zdobył główną nagrodę w konkursie im. Krzysztofa Mętraka przyznawaną młodym krytykom filmowym.

Piotr Kucia
Fotograf, operator filmowy, adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się fotografią mody, fotografią reklamową oraz fotografią otworkową. Nagradzany na wielu konkursach w kraju i za gra­nicą. Zestaw fotografii „Bethoveen – metamorfoza” stworzony specjalnie na Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena miał swój wernisaż we foyer Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Wojciech Rawecki
Operator, reżyser oraz scenarzysta filmowy i telewizyjny. Ukończył Zaoczne Wyższe Zawodowe Studium Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W latach 1970-71 współpracował z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Marta Stróżycka
Absolwentka Łódzkiej Filmówki, Autorka (reżyseria, animacja, produkcja) animo­wanych etiud filmowych, prezentowanych m.in. na festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu i festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz na festiwalach zagranicznych.

Katarzyna Wasilewska
Psycholożka, pisarka, biolożka. Prowadzi zajęcia z psychologii społecznej i psy­chologii komunikacji w SWPS i na UW. Autorka opowiadań i powieści, autorka monodramu „Matka Polka terrorystka” i współautorka monodramu „Ojciec Bóg”. Zainteresowana kobiecymi autonarracjami dotyczącymi ważnych wydarzeń ży­ciowych, pisze o nich doktorat na SWPS.

Tomasz Wasilewski
Reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent reżyserii filmowej i telewizyjnej na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi. Zdobywca Nagrody Jury dla młodego talentu re­żyserskiego podczas 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Płynące wieżowce”. Obecnie pracuje nad swoim kolejnym filmem fabularnym „Zjednoczone stany miłości”.

top